(8 678) 80122

info@pranciskonugimnazija.lt

6-asis SinBio pojūtis” leis pažinti sintetinę biologiją telefono ekrane

6-asis SinBio pojūtis” leis pažinti sintetinę biologiją telefono ekrane

  • rugsėjo 14, 2021

Vilnius-Lithuania iGEM 2021 komanda pakvietė Viešąją įstaigą Pranciškonų gimnaziją prisijungti prie edukacinio projekto  „6-asis SinBio pojūtis”! Viena iš Vilnius-Lithuania iGEM 2021 komandos šiemet organizuojamų edukacinių veiklų yra papildytos realybės projektas „6-asis Sintetinės Biologijos pojūtis“, kviečiantis susipažinti su gyvybės mokslais ir šios srities inovacijomis.

Nuo 2021 m. rugsėjo 14 d. Gimnazijos erdvėse mokiniai gali su telefono kamera nuskaityti Vilnius-Lithuania iGEM 2021 komandos sukurtus lipdukus su QR kodais ir AR žymekliais. Ekrane turėtų pasirodyti papildytos realybės modelis. Kiekvienas lipdukas turi skirtingą QR kodą ir AR žymeklį, todėl rodo skirtingą modelį. Mokiniai skenuodami  QR kodus gali susipažinti su įvairiais modeliais: DNR, RNR, baltymų sintezės, genų žirklių, sintetinės biologijos, bioinformatikos, GMO, bakterijų atsparumo antibiotikams, koronaviruso, vakcinų sudėties. Prie kiekvieno modelio taip pat yra pateikiama tekstinė ir garsinė informacija.

Vilnius-Lithuania iGEM – vienintelė Lietuvai atstovaujanti komanda didžiausiame pasaulyje sintetinės biologijos konkurse iGEM (angl. International Genetically Engineered Machine competition). Lietuvių komanda, konkurse dalyvaujanti nuo 2015 metų, kasmet lygiagrečiai varžosi su daugiau nei 250 universitetų iš viso pasaulio. Konkurso tikslas – sukurti mokslinį projektą, skirtą realioms ekologinėms, energetikos, medicinos, maisto pramonės ir kitų sričių problemoms spręsti. Komanda kasmet iš konkurso grįžta apdovanota aukso medaliais, pelno įvairias nominacijas. Svarbu tai, kad net dukart iškovojo Didįjį prizą – buvo pripažinta geriausia pasaulyje (daugiau apie lietuvių komandas skaitykite www.vilniusigem.lt)

Vilnius-Lithuania iGEM nariai tiki, jog sintetinė biologija –  viena iš labiausiai mūsų ateitį formuojančių mokslo disciplinų. Tai jauna mokslo sritis, apjungianti informacinių technologijų, inžinerijos ir gyvybės mokslų principus. Jos pagrindinis tikslas – sukurti, patobulinti bei pritaikyti įvairius naujus biologinius komponentus, funkcijas ar biologines sistemas, siekiant praktiškai pritaikyti anksčiau gyvojoje gamtoje neegzistavusius biologinius prietaisus ir produktus.

Vilnius-Lithuania iGEM komandos bendradarbiavimas su Gimnazija užsimezgė, kai buvęs Pranciškonų gimnazijos mokinys Karolis Sabutis tapo komandos nariu.

Viešosios įstaigos Pranciškonų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vaiva Krikščiūnaitė-Buitvydė tiki, kad projektas „6-asis SinBio pojūtis” ne tik griauna mitus, bet ir gali paskatinti mokinius ateityje rinktis gyvybės mokslus.

 

Informaciją parengė I. Šedienė